Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
Znajdujesz się tutaj:   BIP WORD SŁUPSK » Kronika WORD » Kronika WORD Słupsk - rok 2013

Kronika WORD Słupsk - rok 2013

ROK 2013

 •  Nowe rozporządzenia i ustawa o kierujących pojazdami wchodzące w życie z dniem 19.01.2013r. dotyczące egzaminowania kandydatów na kierowców i kierowców wprowadziły radykalne zmiany w procesie egzaminowania, m.in. nowe kategorie i wzór prawa jazdy, nowy system egzaminów teoretycznych oraz elektroniczny obieg dokumentów związanych z wydaniem prawa jazdy. Poza tym egzaminy państwowe kosztują teraz więcej (cena za teorię z 30 zł na 22 zł, a cena za praktykę np. na kat. B – 140 zł zamiast 112 zł) .

  •  Oto najważniejsze zmiany:

    - egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej (20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź) i 12 specjalistycznych, dotyczących konkretnej kategorii prawa jazdy. Pytania są za 1, 2 i za 3 punkty. Maksymalnie można zdobyć 74 punkty. Minimum punktowe, aby egzamin był zdany - to 68 punktów. Czas egzaminu jak do tej pory - 25 minut. Na każde pytanie podstawowe jest jedna prawidłowa odpowiedź, a pytania specjalistyczne są wielokrotnego wyboru. System nie pozwala wrócić do pytania poprzedniego, jeśli już na nie odpowiemy bądź minie czas na odpowiedź;

 - każdy kandydat na kierowcę przed zapisaniem się do ośrodka szkolenia kierowców musi wyrobić profil kandydata na kierowcę;
- aby uzyskać prawo jazdy kategorii C trzeba mieć co najmniej 21 lat, a nie 18 jak dotychczas. Uprawnienia kategorii D są dostępne dla osób, które mają co najmniej 24 lata, a nie 21 jak dotychczas. Zgodnie z art. 11 oraz art. 50 ustawy, osoby zdające na kategorie prawa jazdy C, C+E, D są zobowiązane dostarczyć na egzamin orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;
- wprowadzono nową kategorię prawa jazdy AM - do jazdy lekkimi pojazdami czterokołowymi, czyli quadami oraz motorowerem, kategorię A2 - dla motocykli o mocy do 35 kW. W przypadku kategorii A osoby, które zdawać będą na prawo jazdy po raz pierwszy, muszą mieć ukończone 24 lata. Jeśli chodzi o kategorię A1, na motocykle o pojemności do 125 cm 3, bez zmian - ukończone 16 lat; kandydaci na motocyklistów muszą m.in. wykonać szybki slalom między pachołkami przy prędkości 30 km/h i ominąć przeszkody przy prędkości 50 km/h.
 •  Przebudowa placu egzaminacyjnego w związku ze zmianą przepisów po 19.01.2013r.

 •  Zakup dwóch motocykli do egzaminowania na kategorie motocyklowe - KAWASAKI ER-6N ABS (poj. 649 cm3, moc 55 kW) - do kat. A i KAWASAKI ER-6N ABS (poj. 649 cm3, moc 35 kW) – do kat. A2 oraz jednego motoroweru marki Romet ZK50 do kategorii AM prawa jazdy.

 • Zakup jednego zestawu przenośnego miernika prędkości najazdowej typ: PMP-001 i jednego zestawu przenośnego miernika prędkości średniej typ: PMP-002, koniecznych do przeprowadzenia egzaminów na kategorie motocyklowe.

 •  Zakup agregatu prądotwórczego w celu zapewnienia ciągłości procesu egzaminowania w związku ze zmianą przepisów od 19.01.2013r., według których nie ma możliwości przeprowadzania egzaminów na podstawie testów papierowych w przypadku awarii urządzeń komputerowych. W przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej agregat zapewni także energię do urządzeń Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.

 •  Dobudowa od strony placu manewrowego przy OSKP parterowej części o wymiarach 570 x 1224 cm, oraz remont części istniejącej z przeznaczeniem na pomieszczenia administracyjno-socjalne, remont części istniejącej wraz z wydzieleniem na samodzielny lokal dostępny z zewnątrz (poradnia lekarska), wjazd od ul. Mierosławskiego.

 •  W dniu 14 czerwca 2013r. egzaminatorzy WORD Słupsk przeprowadzili prezentację - szkolenie dla instruktorów ośrodków szkolenia kierowców z regionu słupskiego w zakresie kategorii motocyklowych według nowych przepisów.

 •  Zakup 400 szt breloczków ratowniczych z wyposażeniem: maseczka z ustnikiem do sztucznego oddychania, rękawiczki lateksowe, na potrzeby próby bicia rekordu Polski w najdłuższej, nieprzerwanej resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO) w dniu 23.05.2013 roku przy współpracy WORD w Słupsku z Akademią Pomorską w Słupsku.

 •  VIII Festyn BRD (08 czerwca 2013r.) z cyklu "...aby na drogach było bezpieczniej" – motto: “Wypoczywaj dobrze – wracaj bezpiecznie”.

 •  Odnowienie poczekalni dla klientów w głównym budynku WORD, m.in. zorganizowanie kącika dla maluchów, zakup nowych krzeseł. 

 • Uruchomienie szkoleń dla kierowców metodą e-learningu.

 • Przyznanie WORD Słupsk certyfikatu "Miejsce przyjazne seniorom"

 • Zmiana dostawcy systemu teleinformatycznego obsługującego proces egzaminowania z ITS na PWPW, przesyłanie Profiki Kandydata na kierowcę drogą elektroniczną, rezygnacja z tzw Trybu Awaryjnego.

drukuj    zapisz jako pdf

Dziennik modyfikacji

Autor: Joanna Reszetar
Udostępnił: Joanna RESZETAR2021-03-23 10:13:34
Ostatnio zmodyfikował: Joanna RESZETAR2021-03-23 10:13:34
Licznik odwiedzin: 489